STUDENCI MSU ITALIANISTYKI WSSM PRZEKŁADAJĄ TRUDNE TEKSTY Z FILOZOFII POLITYKI

27 lutego 2013 | Możliwość komentowania STUDENCI MSU ITALIANISTYKI WSSM PRZEKŁADAJĄ TRUDNE TEKSTY Z FILOZOFII POLITYKI została wyłączona | Autor: dr Anna Fligel

W ostatnich dniach zostało opublikowane online tłumaczenie z języka włoskiego artykułu autorstwa DANILO ZOLO pt. ZMIERZCH DEMOKRACJI W EPOCE GLOBALIZACJI. Godne podkreślenia jest to, że przekład został dokonany we współpracy ze studentami italianistyki WSSM; (szczegółowa lista nazwisk odważnych studentów znajduje się w nagłówku opublikowanego artykułu).

Danilo Zolo – jeden z ważniejszych aktualnych włoskich filozofów, pisze swój tekst z pozycji częściowo biopolitycznej, a więc szczególny nacisk kładzie na zdemaskowanie hybrydalnych zjawisk współczesnego świata. Autor jest wręcz przekonany, że jedyną słuszną obecnie postawą jest pesymizm. Za Carlem Schmittem i Norbertem Bobbio podpisuje się on pod stwierdzeniem pesymizm jest odwagą, zaś optymizm jest tchórzostwem.

Idee demokracji, instytucje demokratyczne, społeczeństwo obywatelskie, to wszystko w dobie globalizacji dotknięte zostało kolejnym głębokim kryzysem. Florencki filozof, baczny obserwator rzeczywistości politycznej, podaje szereg przyczyn takiego stanu rzeczy. W dużej części jego wywody noszą na sobie piętno słuszności. Są jednak i takie kwestie, w których autor – jak sądzę – popełnia błąd nieuprawnionej indukcji. Ostateczną oceną zostawiam jednak czytelnikom.

Zachęcam do lektury.

Artykuł znajduje się pod następującym adresem:

http://academicon.pl/serwisy/filozofia-polityki/zmierzch-demokracji-w-epoce-globalizacji

Komentarze są wyłączone.

Co to jest?

Obecnie czytasz STUDENCI MSU ITALIANISTYKI WSSM PRZEKŁADAJĄ TRUDNE TEKSTY Z FILOZOFII POLITYKI w Blog Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi.

Info