Rita Levi Montalcini – sylwetka wybitnej badaczki

31 grudnia 2012 | Możliwość komentowania Rita Levi Montalcini – sylwetka wybitnej badaczki została wyłączona | Autor: mgr Joanna Ozimska

30 grudnia 2012 roku wieku 103 lat w swoim domu w Rzymie zmarła laureatka nagrody Nobla w dziedzinie medycyny (1986), neurolog i biolog, Rita Levi Montalcini. Śmierć urodzonej w Turynie wybitnej uczonej, cieszącej się ogromnym autorytetem nie tylko w świecie naukowym, znalazła się na pierwszych stronach najważniejszych włoskich i światowych tytułów prasowych. Hołd oddały jej główne wydania dzienników telewizyjnych. I rzesze Włochów, którzy wraz z odejściem Levi Montalcini, podobnie jak w przypadku arcybiskupa Mediolanu Carlo Marii Martiniego, pożegnali pewną epokę.

Aktywna do ostatnich chwil Rita Levi Montalcini zapisała się na kartach historii eksperymentami nad rozwojem komórek nerwowych, istotnymi dla zrozumienia procesu wzrostu komórek i narządów ludzkich i zwierzęcych. Warto podkreślić, że studia medyczne na Uniwersytecie w Turynie Levi Montalcini ukończyła w 1936 r. wbrew woli ojca, żydowskiego inżyniera, zwolennika tradycyjnego modelu rodziny, i kontynuowała pomimo licznych trudności uwarunkowanych historycznie. Wytrwałość w dążeniu do celów i wierność ideałom to wyznaczniki kariery zawodowej Levi Montalcini oraz jej „klucz do sukcesu”.

Swoich największych odkryć naukowych dokonała w Stanach Zjednoczonych, gdzie spędziła kilkadziesiąt lat i uzyskała tytuł profesora w 1958 r. Mianowana dożywotnim senatorem przez prezydenta Carlo Azeglio Ciampiego jako pierwsza kobieta została wcześniej przyjęta w poczet członków Papieskiej Akademii Nauk.

Angażowała się społecznie, m.in. w pomoc dzieciom, kobietom w Afryce i młodym włoskim naukowcom. Kobieta o drobnej posturze, ale silna duchem, charyzmatyczna. To zaledwie krótki szkic bogatej biografii zmarłej badaczki. Tak zapamiętają Ritę Levi Montalcini pokolenia Włochów.

Oznaczone , , ,

Komentarze są wyłączone.

Co to jest?

Obecnie czytasz Rita Levi Montalcini – sylwetka wybitnej badaczki w Blog Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi.

Info