Nieborów

6 maja 2013 | Możliwość komentowania Nieborów została wyłączona | Link do artykułu | Autor: dr Anita Kulawiak

Kilka tygodni temu spędziłam miło czas w przepięknym zakątku województwa łódzkiego – Nieborowie. Wybrałam się tam z rodziną na niedzielny spacer. Pogoda może niezbyt dopisała, gdyż było dość zimno i wilgotno, niemniej jednak miała ona również i swoje plusy. Głównym z nich było to, że w taką pogodę – tego typu miejsca są wolne od tłumów, a tym samym tylko wtedy mamy szansę na autentyczne ich kontemplowanie, przeżywanie i zwiedzanie bez konieczności ciągłego „obijania się” o innych, stania w długiej kolejce po bilety wstępu, lody, czy do WC….

» Czytaj resztę tego wpisu «

Włoskie akcenty w polskim nazewnictwie miejskim

5 maja 2013 | Możliwość komentowania Włoskie akcenty w polskim nazewnictwie miejskim została wyłączona | Link do artykułu | Autor: mgr Joanna Ozimska

Spacer po Warszawie zachęca do bliższego przyjrzenia się nazwom polskich ulic i placów pod kątem ich związków z innymi kulturami i narodami. Ile „Włoch” odnajdziemy na naszych rodzimych ulicach? Zapraszam do lektury krótkiego szkicu będącego efektem moich obserwacji i analiz.

» Czytaj resztę tego wpisu «

BIBLIOTEKI CYFROWE

4 maja 2013 | 1 komentarz | Link do artykułu | Autor: dr Anna Fligel

W jednym z kwietniowych numerów Polityki, dowiadujemy się o wątłej wiedzy europejskich internautów odnośnie istnienia cyfrowych bibliotek. A to wielka szkoda!

EUROPEANA (www.europeana.eu) zawiera bowiem już ok. 27 milionów tytułów. Wszystkie te dzieła można w bezpłatnym i w bezloginowym systemie w pełni czytać. Są to legalnie dostępne e-booki. Dominuje oczywiście literatura anglojęzyczna, ale nie brak też dzieł w większości pozostałych języków europejskich, również niemało jest tam dzieł polskojęzycznych. Europeana posiada ponadto sprawną tzn. dobrze skonstruowaną i wieloaspektową, a także bardzo czytelną tzn. łatwą w obsłudze wyszukiwarkę.

Drugą, co do wielkości biblioteką jest amerykańska NATIONAL SCIENCE DIGITAL LIBRARY (www.nsdl.org). Kolejną, która ruszyła raptem dwa tygodnie temu jest DIGITAL PUBLIC LIBRARY OF AMERICA (www.dp.la).  

Tego typu kapitalne inicjatywy sprawiają, że realizacja marzenia o posiadaniu Biblioteki Aleksandryjskiej we własnym skromnym PC zbliża się wielkimi krokami. DOCEŃMY TO

Gdzie jestem?

Obecnie przeglądasz archiwum dla Maj, 2013 w Blog Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi.