„Niemiecka Europa” Ulricha Becka

27 kwietnia 2013 | Możliwość komentowania „Niemiecka Europa” Ulricha Becka została wyłączona | Link do artykułu | Autor: dr Aleksandra Kruk

         Esej  „Niemiecka Europa” jest wyrazem obaw monachijskiego socjologa Ulricha Becka o przyszłość kontynentu. Zdaniem badacza jednoczenie się powojennej Europy było świadectwem nadziei i optymizmu,  odpowiedzią na „agonię wojny” i „horror Holocaustu”. Dziś profesor rozpisuje się o problemach, przed którymi stanęli obywatele Unii Europejskiej oraz wskazuje na odpowiedzialność Niemiec za europejskie bolączki. U. Beck już w przedmowie eseju zauważył, że znany angielski historyk Timothy Garton Ash dostrzegł istnienie „europejskich Niemiec w niemieckiej Europie”. A przecież Thomas Mann deklarował w 1953 roku wolę budowania „europejskich Niemiec”, zamiast „niemieckiej Europy”. Zaistniały stan  wzbudził w Ulrichu Becku potrzebę zabrania głosu. Według socjologa w 2012 roku opowieści o sytuacji Unii Europejskiej są przepełnione obawami i pesymizmem. U. Beck zauważa, że 25 % młodych Europejczyków nie ma pracy. Z problemami ekonomicznymi walczy nie tylko Bułgaria – biedne europejskie państwo – ale również Irlandia, Włochy, Grecja czy Hiszpania.

» Czytaj resztę tego wpisu «

POKAZ NOWEGO KINA WŁOSKIEGO – CINEMA ITALIA OGGI

11 kwietnia 2013 | 1 komentarz | Link do artykułu | Autor: mgr Joanna Ozimska

W najbliższy weekend (13.04-14.04) w kinie Charlie (Piotrkowska 203/205) odbędzie się ciekawa impreza współorganizowana przez Włoski Instytut Kultury w Warszawie: pokaz współczesnego kina włoskiego CINEMA ITALIA OGGI. W tym roku, aby obejrzeć 4 interesujące filmy nie trzeba wybierać się do Warszawy, wydarzenie rozszerzyło swój terytorialny zasięg.

» Czytaj resztę tego wpisu «

Gdzie jestem?

Obecnie przeglądasz archiwum dla Kwiecień, 2013 w Blog Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi.